Ameryka – kraj odkrywców

Ameryka od dawien dawna była krajem odkrywców. I nie chodzi bynajmniej o to, że ktoś odkrywa nowy ląd, czy o to, że mieszka w niej wielu naukowców, odkrywców nowych zasad tego świata i wszechświata.

Odkrywcą w Ameryce jest każdy człowiek, który przyjechał tam, aby żyć, pracować i w końcu, zostać na stałe. Stany Zjednoczone to dla wielu ludzi okno na lepsze życie. Wielu Polaków i ludzi z całego świata, ucieka od siebie z kraju od złych warunków życia, lub od takich warunków, jakie mu po prostu nie odpowiadają, nawet, jeśli komuś patrzącemu z zewnątrz wydaje się, że ta osoba miała w Polsce wszystko, czego potrzeba do życia. Jednak okazuje się, że nie miała, że czegoś brakowało. Być może były to pieniądze, a może inne wartości, niekoniecznie związane z materialnym światem.

Są też ludzie, których coś gna do przodu, którzy nie mogą spędzić w jednym miejscu zbyt dużo czasu. Tacy ludzie są właśnie odkrywcami świata. Oni czują, że coś na nich gdzieś czeka, że powinni udawać się dalej, ciągle przed siebie. Czasami wydaje się człowiekowi, że to jego miejsce, a potem okazuje się, że już w tym miejscu jest trudno wytrzymać, i że chce znów jechać dalej.

Taki motyw wędrowca – odkrywcy, który przemieszcza się z miejsca na miejsce, nie mogąc dłużej zagrzać się w jednym miejscu. Są na tym świecie osoby przywiązane do swoich korzeni, do jednego miejsca, potrafią przez całe życie mieszkać w jednym mieście lub w jednej wsi, przy tym ograniczając podróże do minimum. Ale są też osoby, które nie wyobrażają sobie takiego życia i podróżują, trochę pomieszkają tu, a trochę tam. Wiele z takich osób jest samotnych, ale wiele ma swoje rodziny i to nie stanowi przeszkody do podróżowania z miejsca na miejsce. Ktoś powiedział: ”Mój dom jest tam, gdzie powieszę kapelusz na ścianie”. I ta idea przyświeca ludziom z duszą wędrowca.
Amerykańskie filmy bardzo często poruszają ten temat, człowieka wędrowca. W Europie, człowiek, który się przemieszcza, jest raczej określany podróżnikiem. Podróżnik na ze sobą walizki, wie dokąd jedzie i po co. Natomiast wędrowiec może nie mieć grosza przy duszy, może nie mieć celu wędrówki i może nie być pewien, dokąd trafi i w jakie warunki – jednak idzie dalej przed siebie. Wędrowiec, choć nazwa wskazuje na wędrówkę, czyli na taki sposób podróży, który odbywa się pieszo, może poruszać się jednak samochodem, pociągiem, lub innym środkiem lokomocji. Np. Sherr w filmie Syreny, przemieszczała się po Stanach samochodem, wraz ze swymi dwiema córkami. Jedną z nich grała Winona Ryder. Tylko Sherr zawsze uciekała, kiedy natrafiała na kłopoty. Są jednak ludzie, którzy nie uciekają przed czymś, ale pędzą do czegoś, nawet, jeśli nie wiedzą, co to jest.

Podróżny, wędrowiec, podróżnik – każdy z nich odkrywa coś nowego, coś, co na pewno nie przydarzy się osobie będącej ciągle w jednym miejscu. Wędrowiec nie przezywa stagnacji, ma ciągle nowe realia. Trzeba mieć odpowiednia psychikę do podróży, i trzeba nie cierpieć stagnacji. Jednak podróż wywiera pewne piętno na człowieku, i być może niejeden wędrowiec przygląda się z zazdrością rodzinie, siadającej właśnie do stołu w wigilijną, cichą noc. Jednak wędrowiec może mieć swój dom, i rodzinę ze sobą – wtedy ma już wszystko te, czego mu do szczęścia potrzeba.
mks

Authors
Related posts

Top