Jak żyją Indianie

Jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, być może będziesz miał okazje wyjechać także stamtąd do Ameryki Południowej. Jeśli chcesz spotkać rdzennych Indian, właśnie tam powinieneś się udać.

W głębi Amazońskiej dżungli żyją plemiona Indian. Zajmuję się łowieniem ryb, zbieraniem roślin w dżungli i polowaniem. Osady budują nad brzegami rzek, które są dla nich jedyną drogą drogami komunikacji ze światem. Drewniane chaty stoją na palach. Między ścianami wiszą hamaki, a nad nimi długie i moskitiery, które chronią śpiących przed owadami i pająkami.

Na krańcu wioski na wykarczowanych polach Indianie uprawiają maniok. Zjedzony na surowo jest trujący. Jednak wymoczony w wodzie i utarty na mąkę nadaje się do wypieku placków i chleba. Życie wioski toczy się na drewnianych pomostach.

Na wąskie łodzie tzw. Pirogi, ładuje się ryby, kokosy i banany. W mieście jedzenie wymienia się na paliwo do łodzi. Mąkę i inne towary niedostępne w dżingli.

Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki Południowej. Plemiona indiańskie były bardzo liczne i różnorodne. Około 500 lat temu Amerykę Południową podbili Europejczycy. Dzisiaj Indianie nadal żyją w Ameryce Południowej, jednak nie jest ich już tak wielu. Nie są też dziś już panami kontynentu, jak to było dawno temu.

A jakie Indianie noszą stroje? Z Andów wywodzi się chusta girasol. Jest to długi, kolorowy pas materiału, który oplata się wokół ciała, tworząc nosidło dla dziecka. Indiańskie ponczo robi się z wełny lamy. Wełna jest bardzo lekka, w dodatku ciepła, przewiewna i nie nasiąka wilgocią. Ubrania z niej są nieprzemakalne. Kiedy pada deszcz, Indianie mogą się w nie spokojnie ubrać, ponieważ nie tylko nie przemaka, ale i nie robi się ciężkie od wody.

Indianki zaś noszą kapelusze. A jak z fryzurami u Indianek? Tak samo, jak z wizerunkiem Indianki w warkoczach. To właśnie dwa warkocze są główna fryzurą tamtejszych dziewcząt, prawdziwych Indianek.

Podróże po tym kraju są zwykle bardzo ciekawe, tak naprawdę, są niesamowite. Dla Europejczyka to prawdziwa przygoda udać się do Ameryki Południowej. Mieszkańcy Stanów, choć mają tam już nie tak daleko, jak Europejczycy, nie zawsze się zapuszczają w takie podróże. Podróżują raczej po poszczególnych stanach.
mks

hastagi na stronie:

#współcześni indianie #jak żyją współcześni indianie #życie współczesnych indian #jak żyją indianie #strój indianina #gdzie mieszkają indianie #strój indianki #indianie ubiór #indianie ameryki południowej #gdzie żyją indianie

Authors
Related posts

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
karoline ♥
Gość
karoline ♥

mhmmm…. ;0

domi^^
Gość
domi^^

aha…

Top